|
Historia szkoły
Z kart historii
Zespołu Szkół Budowlanych
Historia naszej szkoły rozpoczyna się 1 VII 1966 roku kiedy ówczesny Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych powołał Zasadniczą Szkołę Budowlaną Bolesławieckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Otwarcie szkoły nastąpiło 1 IX 1966 r. Była to setna szkoła w Polsce w resorcie budownictwa. Bolesławieckie Przedsiębiorstwo Budowlane w ciągu trzech miesięcy przekształciło budynki własnego hotelu robotniczego przy alei 1000-lecia 51 w Bolesławcu w typowy gmach szkolny. W czasie wojny obiekty te były koszarami kompanii wartowniczej pilnującej pracowników dwóch filii obozu koncentracyjnego "Gross Rosen". Szkoła ta była kontynuacją Szkoły Rzemiosł Budowlanych, istniejącej od 1959 r. przy Technikum Górnictwa Rud oraz filii szkoły Legnickiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, działającej przy SP. nr 3 od 1965r. Pierwszym dyrektorem szkoły był Józef Zając. Rok szkolny rozpoczęło 284 uczniów w ośmiu klasach w zawodach: murarz, cieśla, betoniarz-zbrojarz, monter instalacji budowlanych, malarz.
W roku szkolnym 1966-1967 szkoła uczestniczyła w kilku poważnych pracach remontowych na terenia miasta i powiatu bolesławieckiego, m.in. w remoncie Szpitala Powiatowego w Bolesławcu. W roku następnym postanowiono zorganizować klasę malarską dla dziewcząt.
W roku szkolnym 1967/68 szkoła posiadała już 386 uczniów. 22 VI 1968 funkcję Dyrektora Szkoły objął Tadeusz Sak, Zastępcą został Zbigniew Podworski, Kierownikiem P.N.Z. Zdzisław Kryszewski, a Kierownikiem Internatu Tadeusz Podbielski. W roku 1969 Dyrektor Tadeusz Sak wprowadził jednolite uniformy dla uczniów całej szkoły. Szkoła rozwijała się dalej i powstały nowe zawody budowlane jak: elektromonter, monter konstrukcji żelbetowych, ślusarz-spawacz i mechanik maszyn budowlanych.
Uczniowie szkoły odbywali praktykę jako pracownicy młodociani w B.P.B., a tym samym pracowali na wszystkich budowach prowadzonych przez przedsiębiorstwo, zarówno w mieście Bolesławiec, jak i poza miastem , m.in. w Zgorzelcu, Lwówku Śl., Gryfowie, Chojnowie, Świeradowie Zdr. Również inne przedsiębiorstwa budowlane działające na terenie miasta i okolicy rozpoczęły współpracę ze szkołą w szkoleniu uczniów. Były to Wrocławska Jedynka, Wrocławska Dwójka i Zakład Prefabrykacji "Wrobet". Działalność wychowawcza szkoły rozwijała się przy pomocy kół P.T.T.K., które brały udział w wielu rajdach turystycznych, L.O.K., organizacji Z.M.S oraz drużyny harcerskiej. W szkole działała również silna drużyna piłkarska. |
|