|
Technik Leśnik 314301
|
TECHNIKUM LEŚNICTWA
5-letnie technikum przygotowujące do egzaminu maturalnego oraz do egzaminu z przygotowania zawodowego, dającego możliwość uzyskania tytułu technika leśnika.
|
Kierunek adresowany jest do uczniów o zainteresowaniach przyrodniczych. Program umożliwia zdobycie wiedzy ogólnokształcącej i wszechstronnej wiedzy z zakresu leśnictwa.
Technik leśnik zajmuje się planowaniem, organizowaniem i nadzorowaniem prac z zakresu gospodarki leśnej nadleśnictwa: szkółkarstwa, hodowli, ochrony i użytkowania lasu. Nadzoruje czynności podległych mu pracowników, prowadzi dokumentację materiałową, sprawuje nadzór techniczny nad wykonywanymi pracami, dobiera właściwe narzędzia i urządzenia do wykonywanych prac. Praca technika leśnika odbywa się na wolnym powietrzu, w zmiennych warunkach atmosferycznych w lesie lub szkółkach leśnych. Może odbywać się też w pomieszczeniach produkcyjnych oraz biurowych. Technik leśnik może pracować w jednostkach organizacyjnych lasów państwowych, w lasach samorządów lokalnych i wspólnot majątkowych oraz w przedsiębiorstwach, biurach i organizacjach zajmujących się gospodarką leśną, ochroną lasów i sfer zieleni.
W leśnictwie wdrażane są nowoczesne technologie, co skutkuje doskonaleniem metod i sposobów prowadzenia gospodarki leśnej we wszystkich jej dziedzinach. Przykładem jest coraz częściej stosowane maszynowe pozyskanie drewna, czy stosowanie technik geomatycznych, jak: lotniczy i naziemny skaning, lotnicze i naziemne zdjęcia cyfrowe, służące tworzeniu leśnych map numerycznych, baz danych, numerycznego modelu terenu i powierzchni koron drzew.
Przykładowe zadania zawodowe to:
- planowanie, organizowanie i nadzorowanie zbioru, przechowywania i przygotowania nasion drzew i krzewów leśnych,
- kierowanie produkcją szkółkarską,
- ustalanie składu gatunkowego upraw leśnych pod względem odporności na choroby i szkodniki,
- planowanie, organizowanie i nadzorowanie prac odnowieniowych i zalesieniowych,
- prowadzenie akcji zadrzewieniowych,
- organizacja zabiegów pielęgnacyjnych w różnych fazach wzrostu i rozwoju drzewostanu,
- rozpoznawanie zagrożeń powodowanych przez różne czynniki, w tym pożary leśne oraz zapobieganie im,
- określanie wieku drzew i drzewostanów,
- prowadzenie przebudowy drzewostanów,
- dobieranie odpowiednich narzędzi i urządzeń do wykonywania prac leśnych,
- organizowanie prac z zakresu zagospodarowania łowisk leśnych,
- kierowanie ruchem turystycznym narządzanym obszarze leśnym,
- patrolowanie lasu i prowadzenie dochodzenia w przypadku stwierdzonych szkód, kradzieży płodów leśnych i kłusownictwa,
- organizowanie i nadzorowanie pozyskiwania i zrywki drewna,
- sporządzanie stosownej dokumentacji,
- dobierania właściwych narzędzi i urządzeń do wykonania określonych prac,
- zarządzania, organizowania i nadzorowania prac z zakresu gospodarki leśnej: nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, gospodarki łowieckiej, ochrony i użytkowania lasu,
- sporządzania szacunków brakarskich,
- kierowania zabiegami pielęgnacyjnymi
Obecnie obszary leśne zajmują 9121 tys. ha, co stanowi 29,2% powierzchni kraju. Od końca II wojny światowej zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają. Zgodnie z Krajowym Programem Zwiększania Lesistości w 2020 roku lasy mają stanowić 30% powierzchni kraju, a w 2050 – 33%. Technik leśnik może poszukiwać pracy w jednostkach organizacyjnych lasów państwowych, w lasach samorządów lokalnych i wspólnot majątkowych, oddziałach Biura Urządzania Lasu i w Geodezji Leśnej. Może być zatrudniony w przedsiębiorstwach, biurach i organizacjach społeczno-gospodarczych zajmujących się gospodarką leśną, ochroną lasów i stref zieleni, pracowniach usługowo-badawczych i marketingowych produktów leśnych oraz jednostkach samorządowych. Może być prywatnym przedsiębiorcą prowadzącym firmę świadczącą usługi na rzecz leśnictwa (zakładanie i pielęgnacja zadrzewień) lub łowiectwa oraz popularyzowania wiedzy przyrodniczo-leśnej.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik leśnik może podejmować pracę w: jednostkach organizacyjnych lasów państwowych, oddziałach biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Parkach Narodowych, jednostkach prowadzących gospodarkę leśną, jednostkach samorządowych na stanowiskach wymagających przygotowania w zakresie leśnictwa oraz Zakładach Usług Leśnych.
Absolwent może prowadzić własną działalność gospodarczą.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik leśnik jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- powiększania zasobów leśnych,
- ochrony ekosystemów leśnych,
- udostępniania lasów społeczeństwu,
- rozwoju produkcji leśnej.
|
|